Historia

Budynek Główny ZWKFGorzowska placówka AWF powołana została zarządzeniem przewodniczącego GKKFiT z 24 kwietnia 1971 r. jako filia Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Rektorem poznańskiej uczelni był wówczas prof. dr hab. Stefan Bączyk, który na pełnomocnika ds. utworzenia filii powołał prof. dra hab. Zbigniewa Drozdowskiego, a na prorektora nowej jednostki - doc. dra Lecha Erdmanna. W latach 1971-1984 placówka gorzowska posiadała status Filii WSWF (potem AWF) w Poznaniu, w latach 1984-1993 działała jako Zamiejscowy Wydział Wychowania Fizycznego poznańskiej AWF, a w latach 1993-2003 była Instytutem Wychowania Fizycznego uczelni macierzystej. Od 2003 r. zaczęła funkcjonować jako Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej.

Ksztalcenie

Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej kształci na kierunkach: Wychowanie Fizyczne, Dietetyka oraz Fizjoterapia. Dnia 30 maja 2005 r. Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Zamiejscowemu Wydziałowi Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk o kulturze fizycznej.

Wysoki poziom kształcenia zapewnia prężne środowisko akademickie o wymiernych osiągnięciach naukowych i zawodowych oraz ustalonej pozycji nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Wśród zatrudnionych jest kilkunastu profesorów i doktorów habilitowanych, a także wielu doskonałych trenerów w tym posiadających klasę mistrzowską. Wysoko wykwalifikowana kadra umożliwia odpowiednią realizację celu i modelu kształcenia.

Studenci i absolwenci

Szczególny powód do dumy stanowią studenci i absolwenci Wydziału. Wśród nich są wybitni sportowcy:

• złoci medaliści igrzysk olimpijskich:
    • Tomasz Kucharski,
    • Andrzej Wroński,
    • Ryszard Wolny,
    • Włodzimierz Zawadzki,
    • Maciej Lepiato,
  • medaliści igrzysk olimpijskich:
    • Jacek Fafiński,
    • Piotr Stępień,
    • Józef Tracz,
    • Karolina Naja,
  • mistrzowie świata Europy i Polski:
    • Maciej Grubski,
    • Dariusz Jabłoński,
    • Andrzej Malina,
    • Ryszard Świerad,
    • Wiktor Głazunow,
    • Anna Puławska,
    • Olga Michałkiewicz,
  • znani uczeni, trenerzy, działacze społeczni i politycy.

olimpijczycy 2012

Od lewej: Zbigniew Schodowski (wioślarstwo), Karolina Naja (karajakarstwo), Maciej Lepiato (lekkoatletyka)