W dniach 13–15 maja braliśmy aktywny udział w Gorzowskiej Spartakiadzie Paraolimpijskiej zorganizowanej przez Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”. W ramach wydarzenia odbyła się konferencja naukowo-metodyczna, zorganizowano turnieje i zawody sportowe, a także piknik paraolimpijski.

Sport osób niepełnosprawnych

W piątek 13 maja w auli naszej filii odbyła się konferencja naukowo-metodyczna „Sport osób niepełnosprawnych”, której uczestnikami byli nauczyciele wychowania fizycznego oraz pedagodzy szkolni.

Konferencję otworzył dziekan filii prof. AWF dr. hab. Piotr Żurek oraz dr Piotr Wójciak.

Marek Piechowiak, wiceprzewodniczący ds. zarządzania i edukacji Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START", opowiedział o organizacji pracy z uczniem niepełnosprawnym w oparciu o przepisy oświatowe.

Zbigniew Lewkowicz, przewodniczący zarządu i trener Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START", wygłosił prelekcję o wychowaniu fizycznym jako formie rehabilitacji uczniów niepełnosprawnych.

O kwalifikacjach i kompetencjach trenerów sportowych z niepełnosprawnościami mówił Piotr Marek.

Dr Mariola Radzińska opowiedziała o kompetencjach nauczyciela wychowania fizycznego w pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Na zakończenie wysłuchaliśmy prelekcji dr Doroty Pileckiej dotyczącej olimpiad specjalnych.

Turnieje i zawody sportowe

W sobotę i niedzielę w ramach Gorzowskiej Spartakiady Paraolimpijskiej zorganizowane zostały turnieje i zawody sportowe:

• Parasiatkówka: Turniej Siatkówki na siedząco
  • Paraboccia: Ogólnopolski Drużynowy Turniej Bocci
  • Parapływanie: Puchar Polski – I Runda Parapływackiego Grand Prix Polski
  • Parałucznictwo: Memoriał im. Kazimierza Nira
  • Parastrzelectwo sportowe: Zawody w Strzelectwie Sportowym ON
  • Paraciężary: Ogólnopolski Turniej Wyciskania sztangi leżąch
  • Paraszachy: Ogólnopolski Turniej Szachów Błyskawicznych
  • Paralekkoatletyka: Pchnięcie kulą z pozycji siedzącej K i M
  • Parakoszykówka: Turniej ligowy
  • Paratenis stołowy: Ogólnopolski Turniej

W niedzielę spotkaliśmy się na Pikniku Paraolimpijskim na lodowisku gorzowskiej Słowianki, gdzie odbywały się zabawy i animacje sportowe.

Dziękujemy pracownikom i studentom AWF za zaangażowanie i wsparcie naszych działań!