Fizjoterapia
FORMA STUDIÓW
Zajęcia na kierunku Fizjoterapia prowadzone są w formie stacjonarnej jako:
- studia jednolite magisterskie (5-letnie),
- studia II stopnia (2-letnie).
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwenci nabywają kompetencje do kształtowania, podtrzymywania i odtwarzania sprawności i wydolności osób w różnym wieku, obniżonej lub utraconej wskutek chorób lub urazów. Uzyskują uprawnienia do wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych i stają się wykwalifikowanym pracownikiem medycznym, bez którego trudno sobie dzisiaj wyobrazić leczenie. Zawód fizjoterapeuty z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a studia na kierunku fizjoterapia stwarzają szerokie możliwości zatrudnienia, zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Absolwent zdobywa wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do pracy na stanowisku fizjoterapeuty w:
- placówkach służby zdrowia,
- ośrodkach dla osób niepełnosprawnych,
- domach opieki społecznej,
- hospicjach,
- ośrodkach sportowych,
- organizacjach sportowych,
- sanatoriach,
- SPA&Wellness.
PROGRAM STUDIÓW
Program studiów na kierunku Fizjoterapia jest w pełni zgodny z aktualnymi wymogami ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, standardów kształcenia, rozporządzeń Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z Polską Ramą Kwalifikacji. Program ten obejmuje przedmioty / moduły:
studia jednolite magisterskie
- podstawowe nauki medyczne (np. anatomia, biologia, fizjologia, kinezjologia, patologia ogólna),
- nauki ogólne (np. psychologia, pedagogika, język obcy, wychowanie fizyczne, dydaktyka fizjoterapii),
- podstawy fizjoterapii (np. fizjoterapia ogólna, kinezyterapia, fizykoterapia, masaż, metody specjalne w fizjoterapii),
- fizjoterapia kliniczna (np. w ortopedii, reumatologii, kardiologii, pulmonologii, pediatrii, geriatrii, onkologii, itd.), oraz diagnostyka funkcjonalna i programowanie rehabilitacji,
- przedmioty do wyboru (np. żywienie i suplementacja w fizjoterapii, choreoterapia, terapia zajęciowa, gimnastyka korekcyjna, badanie obrazowe w fizjoterapii).
KADRA DYDAKTYCZNA
Kadrę dydaktyczną kierunku Fizjoterapia stanowią przede wszystkim osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte poza instytucjami szkolnictwa wyższego oraz wieloletni nauczyciele akademiccy z uznanym dorobkiem naukowym. Wykładowcy przekazują wiedzę z zakresu wielu specjalizacji medycznych, z kolei praktyczni nauczyciele to fizjoterapeuci stale podążający za obowiązującymi trendami i nowościami w świecie fizjoterapii. W swojej pracy zawodowej i podczas zajęć posługują się specjalistycznymi metodami terapii, m.in.:
- metodą Vojty, NDT Bobath, PNF, PiR,
- terapią manualną wg koncepcji Mulligana, Cyriaxa,
- mechaniczno-diagnostyczną terapię wg McKenziego,
- terapią mięśniowo-powięziową wg Myersa,
- terapią kranio-sakralną.
Zarówno podczas wykładów jak i ćwiczeń studenci mają możliwość zdobywać najbardziej aktualną wiedzę z zakresu medycyny ogólnej jak i poznawania specyfiki pracy fizjoterapeutów.
Studenci kierunku Fizjoterapia w czasie studiów odbywają praktyki zawodowe w wybranych placówkach leczniczych.
WYMIANA STUDENCKA
W naszej Uczelni istnieje możliwość odbycia części studiów zagranicą, m.in. w ramach programu Erasmus. Studenci przystępujący do tego programu mogą ubiegać się o wyjazd na część studiów do zagranicznej uczelni oraz na praktykę do zagranicznej instytucji nieakademickiej.