fbpx

Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 01.04.2023 r.

Aktualna wersja witryny Filii w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: gorzow.awf.poznan.pl.

Z utęsknieniem czekaliśmy na IV edycję Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF w 2020 r. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 organizacja festiwalu została przeniesiona na 2021 r.

Miło więc nam poinformować, że decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Gorzowski Festiwal Nauki z AWF" został objęty finansowaniem i realizowany będzie w 2021 roku.

W zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, będziemy spotykać się z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi pasjonatami nauki w formie bezpośredniej i zdalnej. Mamy nadzieję, że będzie to czas inspirujących działań, niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy.

Zapraszamy już dziś na wystawę fotograficzną pt. "Podwodny świat" autorstwa Marcina Małuszka, zlokalizowaną w holu Budynku Głównego Filii przy ul. Estkowskiego 13.

Na wykładach i warsztatach spotkamy się natomiast online lub w obiektach naszej uczelni. Chętnych, którzy ze względów epidemicznych skorzystają tylko z warsztatów online, zaprosimy do naszych laboratoriów tak szybko, jak to będzie możliwe.

Zachęcamy do zapisów na interesujące Was spotkania, a wszelkie informacje uzyskacie kontaktując się z nami: tel. 95 72 79 200, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 WYKŁADY 

"O szczepionkach przeciw koronawirusowi - językiem ludzkim" - 20 maja, godz. 11

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Magdalena Fikus (CN Kopernik), profesor biologii molekularnej, wybitna popularyzatorka nauki, współtwórczyni, współorganizatorka i przez wiele lat przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie, członkini prezydium Rady Upowszechniania Nauki PAN.

„Czy Sztuczna Inteligencja nas uratuje czy zniszczy? Rozważania czasu pandemii” - 27 maja

Wykład poprowadzi dr Mirosław Sopek, założyciel spółki i wiceprezes Zarządu MakoLab SA, w której nadzoruje również prace zespołu Badań i Rozwoju zajmującego się m.in. Sztuczną Inteligencją . Swoje doświadczenie zawodowe budował także poza granicami Polski w HyperCube w Waterloo w Kanadzie, a następnie w HyperCube USA w Gainseville. Był także prezydentem firmy Chemical Semantics (USA). Zarządza również amerykańskim oddziałem MakoLab. W roku 2020 wraz z partnerami z USA, Chin i Polski uruchomił startup: Quantum Blockchains, Inc. Od stycznia 2021 jest przewodniczącym Rady Uczelni Politechniki Łódzkiej.

„Adama Wajraka opowieść o wilkach”

Adam Wajrak, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Pisze głównie o zwierzętach, które są jego pasją od dzieciństwa, o ochronie przyrody oraz leśnictwie. Również pisarz, przyrodnik, miłośnik Puszczy Białowieskiej. Od blisko 20 lat na mieszka w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej, o której ochronę zabiega. W 2005 został uznany przez magazyn Time Bohaterem Europy. Za działania na rzecz ocalenia unikalnej Doliny Rospudy otrzymał nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, a przez brukselski dziennik Europen Voice został uznany za jedną z 50 osób, które wywarły największy wpływ na Europę w 2007 roku.

  WARSZTATY  

Uwaga! Obecnie ze względów epidemicznych niektóre warsztaty skierowane są tylko do studentów, którzy mają zajęcia na uczelni w kontakcie bezpośrednim. Chętnych z Państwa szkół, którzy ze względów na wprowadzone obostrzenia epidemiczne skorzystają tylko z warsztatów online, zaprosimy do naszych laboratoriów tak szybko, jak to będzie możliwe.

1. Chemia w mikroświecie

Uczestnicy warsztatów online zobaczą doświadczenia przybliżające świat bakterii - wszędobylską i najliczniejszą grupę organizmów żywych na Ziemi. Z pomocą zarówno zupełnie prostych i jak i bardziej zaawansowanych procedur będą mogli zobaczyć je oraz poznać ich tajniki.

W przypadku możliwości zorganizowania warsztatu w kontakcie bezpośrednim uczestnicy samodzielnie wykonają doświadczenia przybliżające świat bakterii - wszędobylską i najliczniejszą grupę organizmów żywych na Ziemi. Za pomocą zarówno tych prostych i jak i bardziej zaawansowanych procedur będą mogli zobaczyć je na własne oczy oraz poznać tajniki ich metabolizmu i efekty jego działania.

Prowadzący: dr Agata Stapf-Skiba i dr Wojciech Gruszka

2. Jednokomórkowe życie

Podczas warsztatów online uczestnicy zobaczą wykonanie preparatu mikroskopowego umożliwiającego podejrzenie mikroskopijnych mieszkańców jakimi są pierwotniaki. Używając prostych sztuczek będą mogli zobaczyć ich budowę, zachowanie, zwyczaje oraz sposoby pobierania pokarmu. Zapoznają się również z gatunkami niebezpiecznymi dla człowieka.

W przypadku możliwości zorganizowania warsztatu w kontakcie bezpośrednim uczestnicy samodzielnie wykonają preparat i będą mieli możliwość podejrzenia mikroskopijnych mieszkańców jakimi są pierwotniaki. Używając prostych sztuczek poznać ich budowę, zachowanie, zwyczaje oraz sposoby pobierania pokarmu. Zapoznają się również z gatunkami niebezpiecznymi dla człowieka.

Prowadzący: dr Piotr Grochowski

3. Pokarm dla mózgu

Chociaż mózg stanowi tylko około 2% masy naszego ciała, to zużywa aż do 20% naszej energii! Jak przygotować pyszny koktajl i prozdrowotne ciasteczka, żeby świetnie karmiły nasz mózg i pobudzały go do wydajnej pracy? Jak niebezpieczne jest wysokie stężenie cukru we krwi? Dowiedzą się tego uczestnicy warsztatu podczas prezentacji online wykładowców z Zakładu Dietetyki.

W przypadku możliwości zorganizowania warsztatu w kontakcie bezpośrednim uczestnicy będą mieli możliwość przygotowania zdrowych pokarmów zawierających składniki przyczyniające się do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Dodatkowo będą dokonywać pomiaru oraz oceny stężenia glukozy po spożyciu posiłku, pomiaru stanu wysycenia organizmu witaminą C (jako parametru stanu odżywienia uczestników) przy pomocy testu najęzykowego.

Prowadzący: dr Kinga Mruczyk, mgr Angelika Cisek-Woźniak

4. Wodociąg mózgu

Jakie podłoże może mieć ból głowy i jak sobie z nim poradzić? O wpływie i znaczeniu systemu komorowego mózgu oraz krążenia płynu mózgowo rdzeniowego w leczeniu bólów głowy o podłożu napięciowym i metabolicznym opowie fizjoterapeuta mgr Artur Hołodniuk.

Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim.

5. Jaki kolor ma temperatura?

Podczas warsztatu omówione zostaną sposoby przenoszenia ciepła oraz terapeutyczne zastosowanie ciepła w fizjoterapii. Przed okiem kamery termowizyjnej nic nie da się ukryć.
Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim.

Prowadzący: dr Anita Kulik, mgr inż. Jarosław Arlet

7. (Wś)Ciekły Azot

W miejscu spotkania ekstremalnego zimna z naszą codziennością zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. Co stanie się z ręką zanurzoną w cieczy o temp. -196oC? Czym zakończy się spotkanie ekstremalnego ciepła (+100oC) z ekstremalnym zimnem (-196oC)? Czy w tak niskiej temperaturze można gotować? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli dotknąć wrzącego zimna, schrupać sok, zjeść własnoręcznie przygotowane lody i na koniec zniknąć w efektownej mgle.
Na warsztat zorganizowany na dziedzińcu uczelni zaprosimy naszych najmłodszych uczestników festiwalu z okazji Dnia Dziecka.

Prowadzący: dr Joanna Ostapiuk-Karolczuk, dr Anna Kasperska

8. Czy cisza może nam zaszkodzić?

Na warsztatach spróbujemy opowiedzieć na czym polega mechanizm słyszenia. Jak nasz mózg słyszy dźwięki i na czym polega potęga muzyki. Czy muzyka z zachwycającego zjawiska może stać się przekleństwem, jak to zdarza się chorym, którzy na określony rodzaj muzyki reagują atakami epilepsji. Czy może być nadzieją dla pacjentów dotkniętych demencją, organizować życie chorym na schizofrenię i osobom z zespołem Williamsa. Wyjaśnimy czy rzeczywiście życie w ciszy może nam zaszkodzić.

Prowadzący: dr hab. Barbara Mierzejewska-Krzyżowska, dr hab. Leszek Zguczyński, mgr Katarzyna Rosicka

9. Budowanie i odżywianie mięśni głębokich - tajna broń w sporcie?

Chcesz osiągnąć sukces w sporcie? Jak bardzo tego chcesz? Podczas zajęć dowiesz się co jeść i jak ćwiczyć, by mięśnie tzw. core były sprzymierzeńcem młodego sportowca.

Prowadzący: dr Mariola Radzińska

10. Na wysokiej stopie

Czy chodzenie na wysokich obcasach jest szkodliwe? Weź ze sobą szpilki i obcasy "do latania".

Prowadzący: dr n. med. Ewa Latour

11. Zobacz kotku, co masz w środku

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z budową anatomiczną człowieka. Praca na fantomie anatomicznym (w postaci odwzorowanych części ciała) ułatwi zrozumienie jak złożona jest budowa ludzkiego ciała.
Na warsztat zapraszamy naszych najmłodszych uczestników festiwalu z okazji Dnia Dziecka.

Prowadzący: dr Justyna Forjasz, mgr Katarzyna Rosicka

12. Masa czy rzeźba?

Czy duża masa ciała zawsze oznacza otyłość? Uczestnicy warsztatów zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi gęstości i ciężaru właściwego ciała, oceny stanu odżywienia na podstawie pomiarów antropometrycznych oraz oceny składu ciała.
Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim.

Prowadzący: dr Justyna Forjasz

13. Niezwykłe wrażenia w sali doświadczania świata

Jak ukoić stres i poprawić koncentrację? Uczestnicy warsztatu doświadczą stymulacji zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, węchu, równowagi w specjalnie przygotowanej Sali. Zapoznają się z metodą Snoozlen - sali doświadczeń świata, opartej na stymulacji różnorodnych zmysłów, co wpływa na rozwój połączeń nerwowych w mózgu i wykorzystywane jest w pracy z osobami z deficytami uwagi lub doświadczającymi przewlekłego stresu, a także z seniorami.
Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim oraz najmłodszych uczestników festiwalu z okazji Dnia Dziecka.

Prowadzący: dr Dorota Pilecka

14. Szlachetne mięśnie, nikt się nie dowie, jak smakujecie aż się zepsujecie

Chcesz zobaczyć, jak mięśnie słuchają się układu nerwowego ? Chcesz zobaczyć do czego są zdolne? Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane sposoby oceny pracy mięśni i ich współpraca z układem nerwowym.

Prowadzący: dr Wioletta Brzenczek-Owczarzak i dr Alicja Naczk

15. Wykorzystaj siłę bezwładności do ćwiczeń

Uczestnicy warsztatu będą mieli możliwość zapoznania się z innowacyjnym urządzeniem treningowo-pomiarowym Cyklotren, skonstruowanym przez pracowników Wydziału oraz z Inercyjnym Systemem Treningowo-Pomiarowym (ITMS) wykorzystywanym do treningu inercyjnego. Zostaną omówione wyniki badań dotyczące wpływu treningu inercyjnego na właściwości szybkościowo-siłowe wybranych grup mięśniowych oraz poziom siły, mocy i zdolności funkcjonalnych. Chętni uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na prezentowanym urządzeniu.
Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim.

Warsztaty poprowadzą: dr hab. Zdzisław Adach, prof. AWF i mgr inż. Jarosław Arlet

16. Sprawdź na co Cię stać?

Dzięki udziałowi w warsztacie poznasz nowoczesne metody oceny sprawności fizycznej i stanu wytrenowania. Uczestnicy będą mogli zobaczyć sposoby oceny czasu reakcji połączonego z orientacja czasoprzestrzenną, koordynacji ruchowej i zachowania równowagi oraz mocy w wybranym ruchu.

W przypadku możliwości zorganizowania warsztatu w kontakcie bezpośrednim uczestnicy będą mogli sprawdzić czas reakcji połączony z orientacją czasowo-przestrzenną, dokonać pomiaru koordynacji ruchowej, ocenić zdolność zachowania równowagi oraz sprawdzić moc maksymalną wybranych grup mięśniowych.

Warsztaty poprowadzą: dr hab. Piotr Żurek , dr Łukasz Lamcha i mgr Konrad Wierzbiński

 

 

Realizując misję upowszechniania i popularyzacji nauki, Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej – gorzowska Filia AWF Poznań organizuje cyklicznie Gorzowski Festiwal Nauki z AWF.

Na festiwal zapraszamy naukowców i pasjonatów, a także tych, którzy na co dzień nie mają do czynienia z szeroko pojętą nauką. Mamy nadzieję, że jest to czas inspirujących działań, niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy.

W ramach Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF organizujemy wykłady z wybitnymi naukowcami, warsztaty w laboratoriach i wystawy. Skupiamy się na naukach o kulturze fizycznej i naukach o zdrowiu, podejmując między innymi zaganienia z genetyki, biochemii, anatomii, fizjologii, biomechaniki, fizjoterapii, warsztaty dietetyczne i pokazy kulinarne.

Wszystkie edycje Gorzowskiego Festiwalu z AWF finansone były ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

 Gorzowski Festiwal Nauki z AWF 2017

 Gorzowski Festiwal Nauki z AWF 2018

 

   
     

 Gorzowski Festiwal Nauki z AWF 2019

 Gorzowski Festiwal Nauki z AWF  2020?

 
 

 

Gorzowski Festiwal Nauki z AWF  2020

W związku z sytuacją epidemiczną wywołaną koronawirusem,  organzcjia 4 edycji festiwalu została przeniesiona na rok 2021.

Szczegółowe informacje

Dział Marketingu i Karier,
tel. 95 72 79 200,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

Już 22 listopada na naszej Uczelni odbędzie się prawdziwe święto nauki, a wszystko w ramach piątej edycji Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF.

Przed nami dzień pełen atrakcji: pokazów, eksperymentów, warsztatów. Każdy będzie mógł przekonać się, że nauka jest niezwykła i pasjonująca. Naukowcy zaproszą uczestników do udziału w ciekawych warsztatach, wykładach, pokazach i konkursach. W przystępnej i atrakcyjnej formie, podzielą się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem.

Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki, przybliżenie społeczeństwu pracy naukowców, zaproszenie do wspólnych działań. Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki „Gorzowski Festiwal Nauki z AWF” został objęty finansowaniem i odbędzie się 22.11.2022 r.

Zachęcamy do zapisów na interesujące Was spotkania, a wszelkie informacje uzyskacie kontaktując się z nami: tel. 784 384 759, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program Festiwalu


WYKŁADY

Dlaczego język nie powinien być przezroczysty, g. 11:00

Wykład poprowadzi doktor habilitowany nauk humanistycznych Michał Rusinek, polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Żyj pełnią życia bez energetyka, g. 13:00

Wykład jest częścią kampanii zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wielkopolskim – „Żyj pełnią życia bez energetyka”. Celem kampanii jest zwiększanie świadomości na temat szkodliwości spożywania napojów energetycznych przez dzieci i młodzież.

Wykład poprowadzą: lek. med. Dorota Konaszczuk, dr inż. Kinga Mruczyk, specjalista ds. żywienia,
dr Angelika Cisek-Woźniak, specjalista ds. żywienia.

WARSZTATY

Od blendera do bohatera – skąd czerpać energię do życia i nauki?

Podczas warsztatu poruszone zostaną kwestie związane z neurobiologicznymi podstawami uczenia się i odkrywania, plastyczności mózgu. Uczestnicy warsztatu odkrywać będą, jak działa mózg, czym jest zasilanie mózgu: co je mózg, co go fascynuje i pobudza, co mu szkodzi. Na czym polega trening kreatywności, ćwiczenia praktyczne usprawniające lewą i prawą półkulę mózgową, trening pamięci, trening umiejętności poznawczych.

Warsztaty poprowadzą: pedagog i psychodietetyk dr Mariola Radzińska.

Gazy odlotowe

Proponowane warsztaty skupiają się wokół 3 gazów: azotu, dwutlenku węgla oraz helu. Jak można zbadać niewidzialne gazy? Jakie mają właściwości? Czy są silne? Jak zimne może być zimno? Jak zamknąć piękno natury w lodzie? Jak błyskawicznie przygotować pyszne lody? Czy lewitacja jest możliwa? Wszystkie odpowiedzi na te pytania spróbujemy znaleźć podczas warsztatów, gdzie zaprzęgniemy ciekły azot, hel, dwutlenek węgla oraz wodór do ciężkiej pracy.

Warsztaty poprowadzą: dr Joanna Ostapiuk-Karolczuk, specjalista w zakresie biochemii i immunologii,
dr Anna Kasperska, specjalista w zakresie nauk o zdrowiu i treningu hipoksyjnego.

Trening inercyjny – eksploracja kosmosu

Czy możliwe jest przeprowadzenie treningu siłowego bez podniesienia ani jednego kilograma obciążenia? Zastosowanie technologii inercyjnej pozwala wytworzyć opór niezależnie od grawitacji, system ten został opracowany na potrzeby treningu astronautów NASA, przebywających w przestrzeni kosmicznej. Trening inercyjny jest obecnie przedmiotem intensywnych badań naukowców, lekarzy, rehabilitantów i trenerów różnych dyscyplin sportowych na całym świecie.

Warsztat poprowadzi dr Alicja Naczk.

Niezwykłe życie skóry

Warsztat poświęcony będzie największemu, a jednak najbardziej niedocenianemu narządowi ludzkiego organizmu. Uczestnicy porozmawiają o funkcji, budowie, zdolności czucia oraz, czy możliwe jest życie bez skóry.

Warsztat poprowadzi fizjoterapeuta dr Katarzyna Rosicka.

Jak usprawnić mózg po pandemii Covid-19

Celem warsztatu jest pokazanie, jak poważnym zagrożeniem dla funkcjonowania naszego mózgu jest zakażenie wirusem Sars-CoV-2 i co wiemy na temat możliwości leczenia i usprawniania naszego mózgu po pandemii. Najnowsze badania dowodzą, że SARS-CoV-2 posiada zdolność trwałego niszczenia naczyń krwionośnych, co może powodować przyszłe ubytki kognitywne. Inne zaburzenia pracy mózgu to mgła mózgowa, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia okolicy węchowej mózgu, a także demencja. Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy te zmiany utrzymują się, odwracają lub pogarszają się z czasem i czy istnieją metody leczenia i usprawniania naszego mózgu, które mogą pomóc w przyszłości osobom po pandemii Covid-19.

Warsztaty poprowadzą neurobiolodzy: dr hab. Barbara Mierzejewska-Krzyżowska i dr hab. Leszek Zguczyński

Refleks, szybkość i siłę zbadaj w chwilę

Podczas warsztatu uczestnicy będą mogli wykorzystując sprzęty tj. dynamometr oraz ściankę Witty przebadać się i porównać swoje wyniki z innymi. Zaplanowane jest przeprowadzenie dwóch krótkich testów: dotyczącego siły kończyn górnych i weryfikującego szybkość reakcji badanego. W programie zaplanowano również pomiar składu ciała metodą impedancji bioelektrycznej, która pozwala na wykonanie analizy z odczytem zawartości tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej za pomocą analizatora składu ciała Tanita MC 980 Ma.

Warsztaty poprowadzą: dr hab. Piotr Żurek, dr Łukasz Lamcha, mgr Konrad Wierzbiński, dr Jerzy Trzeciak.

Co w brzuchu burczy?

W jaką podróż wyrusza jedzenie, po tym jak je zjemy? Dlaczego burczy nam w brzuchu? I w jaki sposób w naszym brzuchu mieści się boisko do koszykówki? Na warsztaty zapraszamy dzieci, przed którymi układ pokarmowy odsłoni swoje tajemnice.

Warsztaty poprowadzi dr Justyna Forjasz, specjalista w zakresie antropologii.

Zabójcze owady – czyli wszystko o pasożytniczych chorobach tropikalnych

Celem warsztatu jest uświadomienie, jakie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt niosą za sobą ukąszenia owadów krwiopijnych tj. komarów i much. Ponadto zapoznanie z budową morfologiczną pierwotniaków wywołujących malarię oraz larw nicieni wywołujących dirofilariozę u psów i ludzi. Jak również ostrzeżenie przed dirofilariozą – chorobą z grupy filarioz, która staje się coraz częstsza w klimacie umiarkowanym Europy. W trakcie warsztatów zostanie przedstawiona krótka prezentacja dotycząca chorób tropikalnych, cyklów rozwojowych pierwotniaków i nicieni, profilaktyki mającej na celu nie dopuszczenie do zarażenia. Następnie uczestnicy warsztatu będą oglądać preparaty mikroskopowe.

Warsztat poprowadzi biolog dr Agata Stapf.

Nowoczesny trening funkcjonalny z wykorzystaniem nietypowego sprzętu

Ćwiczenia mają na celu ukazanie nowoczesnych form ruchu z wykorzystaniem nietypowych przyborów takich jak: pedalo roller, flexi-bar (drążek drgający). Dodatkowo zaprezentowany zostanie zestaw ćwiczeń niezbędnych w codziennej aktywności.

Warsztaty poprowadzi dr Tomasz Jędrzejczak.

Otwórz dłoń – Praca nad motoryką małą kończyny

Podczas warsztatu pojawią się następujące zagadnienia: jak prowadzić terapię, aby nasza dłoń była sprawniejsza, na czym się skupić w aspekcie całej kończyny, by osiągnąć poprawę w obrębie dłoni. Jaką rolę odgrywa przepona? Jak budować plan terapii oraz czego nie robić.

Warsztaty poprowadzi mgr Artur Hołodniuk.

Kolorowe plastrowanie, jako nowoczesna fizjoterapia – warsztat z kinesiology tapingu

Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną nowoczesne metody pracy z bólem, obrzękiem i częściowym brakiem stabilizacji w różnych dysfunkcjach narządu ruchu. Uczestnicy poznają wskazania i przeciwwskazania, zasady oraz sami będą mogli spróbować wykonać na sobie przykładową aplikację.

Warsztaty poprowadzi fizjoterapeuta mgr Artur Hołodniuk.

„Gniew, Bogini, opiewaj Achilla, syna Peleusa, zgubę niosący i klęski nieprzeliczone" – ocena USG ścięgna piętowego w praktyce fizjoterapeuty

Patologie ścięgna Achillesa są jednymi z najczęściej spotykanych urazów i zespołów przeciążeniowych w gabinecie fizjoterapeuty. Potrafią one przyczynić się do skrócenia kariery sportowej lub wyłączyć zawodnika z udziału w treningach i rozgrywkach na wiele tygodni. Aby prawidłowo rozpoznać i zdiagnozować przyczynę zaburzeń w obrębie ścięgna Achillesa, a potem poddać ją skutecznej terapii nieodzowna jest umiejętność posługiwania się badaniem ultrasonograficznym (USG). Na warsztacie zostaną zaprezentowane najczęstsze patologie ścięgna Achillesa – poparte przykładami z własnej praktyki klinicznej. Zostanie ponadto omówiony sposób badania USG tego ścięgna, a następnie badanie zostanie przeprowadzone na żywo z udziałem uczestników. Chętni uczestnicy będą mogli popróbować swoich sił w badaniu USG pod okiem instruktora.

Warsztat zostanie przeprowadzony przy wspolpracy z PROskan - dystrybutor USG: www.PROskan.pl oraz FizjoLider - kursy USG: www.FizjoLider.pl

Warsztaty poprowadzi dr n. med. Małgorzata Chochowska i mgr Krzysztof Rujna.

Olimpijskie zagadki i quizy

Konkurencje sprawnościowe wymagać będą sprytu pomysłowości oraz sprawności i dobrej pamięci, aby w jak najkrótszym czasie udzielić odpowiedzi na pytanie. Pokonanie zabawnego toru przeszkód dostarczy wiele radości. Pytania w quizie dotyczyć będą polskich olimpijczyków, dyscyplin olimpijskich, historii igrzysk olimpijskich. Przygotowane będą pytania o różnym poziomie trudności, ale wszystko zależeć będzie od szczęścia i sprawności uczestników.

Warsztaty poprowadzi Studenckie Koło Naukowe.

„Czy te oczy mogą kłamać? chyba nie...” – niezwykłe polisensoryczne doświadczenia

Relaks czy pobudzenie wiele zależeć będzie od indywidualnego postrzegania świata i wrażliwości sensorycznej. Zagwarantowane są niezwykłe doznania i wrażenia w świecie barw, świateł, faktur, różnorodnych struktur, zapachów i dźwięków. Bulgocząca kolumna wodna, delikatne zmieniające się światełka i pufy układające się w różne kształty, świecące w ciemności gwiazdki to tylko niektóre z elementów wyposażenia sali, w której prowadzony będzie warsztat. Każdy z uczestników odkryje równie swoje możliwości rozpoznawania takich zapachów, dźwięków, kształtów podczas niezwykłej sensorycznego gry.

Warsztaty poprowadzi terapeuta i pedagog dr Dorota Pilecka.

Sięgając DNA dr Wojciech Gruszka

Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie (pod okiem prowadzącego) wyizolują DNA roślinne oraz dokonają rozdziału na żelu agarozowym.

Warsztat poprowadzi biolog dr Wojciech Gruszka.

Boli Cię kręgosłup? Zbadaj swoje stopy

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z przyczynami dolegliwości bólowych kręgosłupa, które pośrednio związane są z funkcją stopy. Organizm człowieka funkcjonuje w układzie przyczynowo-skutkowym. Zaburzenia funkcji i nieprawidłowości w budowie w jednej części ciała, np. w obrębie stopy, skutkują powstawaniem dysfunkcji i dolegliwościami bólowymi w innej czasami odległej części, np. w obrębie kręgosłupa.

Warsztat poprowadzą fizjoterapeuci: dr Magdalena Górska-Doś, dr n. med. Janusz Doś.

Złe i zdrowe tłuszcze

W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, co jest niezbędne, aby młody organizm rozwijał się i funkcjonował właściwie. Jaki wpływ na wszystkie organy ma to, co gryziemy, przeżuwamy i połykamy. Czym są dobre, a czym złe tłuszcze i jaki wpływ mają na funkcjonowanie organizmu. Uczestnicy wspólnie przygotują koktajle i sałatki z dodatkiem zdrowych tłuszczów, np. awokado, ziaren, orzechów.

Warsztaty poprowadzą specjaliści ds. żywienia: dr Małgorzata Mizgier, dr Angelika Cisek-Woźniak.

Fizjoterapia od kuchni

Uczestnicy warsztatu zapoznają ze sposobami rolowania mięśni jako doskonałego sposobu na regenerację „zmęczonego” kręgosłupa, np. na skutek pracy przy komputerze. Dowiedzą się jak zastąpić profesjonalne przyrządy fizjoterapeutyczne przedmiotami kuchennymi.

Warsztaty poprowadzi fizjoterapeuta mgr Izabela Różycka razem ze studentami z koła naukowego Fizjoterapia holistyczna.

Z AWF do Japonii i z powrotem

Drugi koniec świata. Bogata kultura Kraju Kwitnącej Wiśni. Inna mentalność i zwyczaje. Przyjaźni ludzie i bogaty ceremoniał codzienności. A to wszystko przy okazji odbywania stażu naukowego w Laboratorium Biologii Mięśnia Uniwersytetu WASEDA w Tokio.
Jeśli interesuje Cię to wszystko i chcesz usłyszeć coś więcej, nie tylko o sposobach oznaczania białek, będących wskaźnikiem powysiłkowego uszkodzenia mięśni, ale również o współpracy w międzynarodowym zespole badawczym, podziwie, który wzbudza wschód Słońca na szczycie Boskiej Góry Fuji oraz o podróżniczej i naukowej przygodzie życia – to spotkanie jest właśnie dla Ciebie!

Spotkanie poprowadzi fizjoterapeuta mgr Kamil Góral.

 

 

Władze Akademii Wychowania Fizycznego
im. Eugeniusza Piaseckiego
w Poznaniu

JM REKTOR

dr hab. prof. AWF Dariusz Wieliński
tel.: (61) 835 51 01
fax. (61) 835 51 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Prorektor ds. Nauki

prof. dr hab. Jan Celichowski
tel.: (61) 835 50 61 | (61) 835 50 65
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Prorektor ds. Studiów

dr hab. prof. AWF Andrzej Wieczorek


Władze Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej
w Gorzowie Wielkopolskim
Filia Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Zguczynski Leszek 708 885

Dziekan ZWKF

dr hab. Leszek Zguczyński

W 1985 r. ukończył studia magisterskie z wychowania fizycznego w gorzowskiej filii AWF w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął na macierzystej Uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii.

W swojej pracy naukowej zaangażował się w nowatorskie na gorzowskim wydziale badania Centralnego Układu Nerwowego pod kierownictwem prof. Romana Zimnego. Badania dotyczyły połączeń neuronalnych pomiędzy ośrodkami pnia mózgu a móżdżkiem i ich wpływem na koordynację ruchów. W roku 1996 z powyższej tematyki obronił doktorat na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Jest autorem i współautorem licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, na podstawie których w roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Fizykoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Żonaty, ma córkę, interesuje się sportem, muzyką, w wolnych chwilach maluje i rzeźbi.


dr hab. Piotr Żurek
Prodziekan ds. Studiów

dr hab. Piotr Żurek

Studia magisterskie w zakresie wychowania fizycznego ukończył w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim w 1994 r. oraz studia trenerskie w AWF Poznań. W tym samym roku rozpoczął również pracę zawodową na Wydziale. Doktorat z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego obronił w 2005 r., zaś stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w roku 2016.

W swoim dorobku posiada liczne publikacje naukowe, których tematyka dotyczy róznych aspektów wysiłku fizycznego w różnych dyscyplinach sportowych. Wyniki jego prac dotyczą głównie oceny przejawiania wybranych zdolności motorycznych oraz różnych uwarunkowań aktywności fizycznej u osób zróżnicowanych pod względem wieku, płci oraz rodzaju aktywności. Wchodzi w skład Rady ds. Kształcenia i Doskonalenia Trenerów Polskiego Związku Tenisowego.

W ZWKF pełnił funkcję Wydziałowego Koordynatora ds. Studiów Zagranicznych (2016–2019). Obecnie kieruje Zakładem Wychowania Fizycznego i Sportu.


Basta Piotr 708 885
Prodziekan ds. Studenckich

dr Piotr Basta

Studia magisterskie w zakresie wychowania fizycznego ukończył w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku w 2000 r. Pracę zawodową w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej, AWF Poznań rozpoczął w 2001 r. Doktorat z zakresu nauk o kulturze fizycznej, specjalności teoria sportu, obronił na Wydziale Wychowania Fizycznego AWF w Poznaniu w 2006 r. Realizuje pracę habilitacyjną związaną z wysiłkiem wioślarskim.

W ZWKF w Gorzowie Wlkp. pełnił funkcje Prodziekana ds. Studenckich i Sportu (2012–2016).

Reprezentował kluby: AZS-AWF Gorzów Wielkopolski i AZS AWF Gdańsk. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w wioślarstwie. Trzykrotny olimpijczyk (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000) oraz trzykrotny medalista (mistrz świata). Trener wioślarstwa i nauczyciel w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Żonaty, ma córki Natalię i Lenę, syna Kajetana oraz psa Ofrę.

Władze Akademii Wychowania Fizycznego
im. Eugeniusza Piaseckiego
w Poznaniu

JM REKTOR

prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński
tel.: (61) 835 51 01
fax. (61) 835 51 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Prorektor ds. Nauki

prof. dr hab. Jan Celichowski
tel.: (61) 835 50 61 | (61) 835 50 65
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Prorektor ds. Studiów

prof. dr hab. Jacek Zieliński


Władze Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej
w Gorzowie Wielkopolskim
Filii Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu

dr hab. Piotr Żurek

Dziekan ZWKF

prof. AWF dr hab. Piotr Żurek

Studia magisterskie w zakresie wychowania fizycznego (kierunek nauczycielski) ukończył w AWF Poznań – Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim w 1994 r. W tym samym roku rozpoczął pracę zawodową na Wydziale. Absolwent studiów trenerskich w AWF Poznań (1997). Doktorat z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego obronił w  AWF Poznań (2005), zaś stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w roku 2016. W 2020 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Zarządzania).

W swoim dorobku posiada liczne publikacje naukowe, których tematyka dotyczy róznych aspektów wysiłku fizycznego w różnych dyscyplinach sportowych. Wyniki jego prac dotyczą głównie oceny przejawiania wybranych zdolności motorycznych oraz różnych uwarunkowań aktywności fizycznej u osób zróżnicowanych pod względem wieku, płci oraz rodzaju aktywności. Wchodzi w skład Rady ds. Kształcenia i Doskonalenia Trenerów Polskiego Związku Tenisowego.

W ZWKF pełnił funkcję Prodziekana ds. Studiów (2019–2020) oraz Wydziałowego Koordynatora ds. Studiów Zagranicznych (2016–2019). Obecnie kieruje Zakładem Wychowania Fizycznego i Sportu.


Zguczynski Leszek 708 885
Prodziekan ds. Studiów

dr hab. Leszek Zguczyński

W 1985 r. ukończył studia magisterskie z wychowania fizycznego w gorzowskiej filii AWF w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął na macierzystej Uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii.

W swojej pracy naukowej zaangażował się w nowatorskie na gorzowskim wydziale badania Centralnego Układu Nerwowego pod kierownictwem prof. Romana Zimnego. Badania dotyczyły połączeń neuronalnych pomiędzy ośrodkami pnia mózgu a móżdżkiem i ich wpływem na koordynację ruchów. W roku 1996 z powyższej tematyki obronił doktorat na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Jest autorem i współautorem licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, na podstawie których w roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Fizykoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

W latach 2015–2020 pełnił funkcję Dziekana ZWKF.

Żonaty, ma córkę, interesuje się sportem, muzyką, w wolnych chwilach maluje i rzeźbi.


Wójciak Piotr
Prodziekan ds. Studenckich

dr Piotr Wójciak

Studia magisterskie w zakresie wychowania fizycznego ukończył w IKF w Gorzowie Wielkopolskim w 1998 r. Pracę zawodową w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej AWF w Poznaniu rozpoczął w 2000 r. Doktorat z zakresu nauk o kulturze fizycznej, specjalności metodyka wychowania fizycznego, obronił w 2011 r. pracą nt. wpływu ćwiczeń rozciągających mięśnie stawu biodrowego na postawę ciała dzieci w wieku 10–12 lat.

W ZWKF w Gorzowie Wlkp. pełni funkcje pełnomocnika dziekana ds. praktyk studenckich na kierunku wychowanie fizyczne.

Żonaty, troje dzieci. Zainteresowania: sport, turystyka.

Podkategorie