rekrutacja kierunek wf

Kierunek Wychowanie fizyczne stworzony z został myślą o osobach, które lubią wysiłek fizyczny, doskonalenie własnych sprawności oraz pracę z młodzieżą. Studia przygotowują do podejmowania działalności pedagogicznej, wychowawczej i menedżerskiej w zakresie wychowania fizycznego.

Forma studiów

Zajęcia na kierunku Wychowanie fizyczne prowadzone są:

• studia I stopnia (3-letnie) - w formie stacjonarnej,
  • studia II stopnia (2-letnie) - w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci tego kierunku nabywają niezbędne kwalifikacje w zakresie oddziaływania na osobowość i organizm człowieka w celu zaspokajania potrzeb związanych z rozwojem psychomotorycznym. Studenci uzyskują również przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie ukończonej specjalności.

Opis modułów

Program studiów

Program studiów na kierunku Wychowanie fizyczne jest w pełni zgodny z aktualnymi wymogami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z Krajowymi Ramami Kwalifikacji. Program ten obejmuje przedmioty:

• na studiach I stopnia:
    • kształcenia ogólnego (np. język obcy, etyka, filozofia, socjologia, technologie informacyjne),
    • kształcenia podstawowego (np. anatomia, antropologia, fizjologia, pedagogika, psychologia, teoria wf),
    • kształcenia kierunkowego (np. teoria i metodyka sportów indywidualnych, teoria i·metodyka sportów zespołowych, metodyka wf, ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne, pierwsza pomoc przedmedyczna, sporty zimowe, obóz letni).
  • na studia II stopnia:
    • kształcenia podstawowego (np. język obcy, ekologia, komunikacja interpersonalna, przedsiębiorczość, zarządzanie instytucjami sportowymi),
    • kształcenia kierunkowego (np. teoria i metodyka sportów indywidualnych, teoria i metodyka sportów zespołowych, medycyna sportowa, odnowa biologiczna, edukacja zdrowotna, turystyka szkolna, wf specjalne).

Praktyki

Studenci kierunku Wychowanie fizyczne w czasie studiów odbywają praktyki pedagogiczne w wybranych przez siebie szkołach.

• Studia I stopnia:
    • praktyka dydaktyczna w szkole podstawowej w wymiarze 30 godzin i 2 ECTS,
    • praktyka wdrożeniowa w szkole podstawowej w wymiarze 40 godzin i 2 ECTS,
    • praktyka pedagogiczna w szkole podstawowej w wymiarze 80 godzin i 3 ECTS.

Zakres:

• wychowania fizycznego.
  • praktyka dydaktyczna – student zapoznaje się z działalnością szkoły w zakresie ogólnego jej funkcjonowania,
  • praktyka wdrożeniowa – studenci zapoznają się z procesem wychowania fizycznego w klasach I – III,
  • praktyka pedagogiczna – dotyczy klas IV – VI z obserwacją i samodzielnym prowadzeniem lekcji wychowania fizycznego i w związku z tym, planowaniem pracy nauczyciela,
  • Studia II stopnia:
    • praktyka w gimnazjum w wymiarze 60 godzin i 4 ECTS,
    • praktyka w szkole ponadgimnazjalnej w wymiarze 60 godzin i 4 ECTS,
    • praktyka zawodowa z modułu w wymiarze 30~50 godzin i 1 ECTS.

Zakres:

• praktyka w gimnazjum i w szkole ponadgimnazjalnej – student zajmuje się specyfiką pracy nauczyciela wychowania fizycznego na tym poziomie edukacyjnym, prowadząc samodzielnie zajęcia wychowania fizycznego.

Wymiana studencka

W naszej Uczelni istnieje możliwość odbycia części studiów zagranicą, m.in. w ramach programu Erasmus. Studenci przystępujący do tego programu mogą ubiegać się o wyjazd na część studiów do zagranicznej uczelni oraz na praktykę do zagranicznej instytucji nieakademickiej.