fbpx

Komunikat

Użytkowniku, przeglądasz archiwalną wersję strony. Jej zawartość przedstawia stan na 01.04.2023 r.

Aktualna wersja witryny Filii w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu znajduje się pod adresem: gorzow.awf.poznan.pl.

Z utęsknieniem czekaliśmy na IV edycję Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF w 2020 r. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 organizacja festiwalu została przeniesiona na 2021 r.

Miło więc nam poinformować, że decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Gorzowski Festiwal Nauki z AWF" został objęty finansowaniem i realizowany będzie w 2021 roku.

W zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, będziemy spotykać się z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi pasjonatami nauki w formie bezpośredniej i zdalnej. Mamy nadzieję, że będzie to czas inspirujących działań, niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy.

Zapraszamy już dziś na wystawę fotograficzną pt. "Podwodny świat" autorstwa Marcina Małuszka, zlokalizowaną w holu Budynku Głównego Filii przy ul. Estkowskiego 13.

Na wykładach i warsztatach spotkamy się natomiast online lub w obiektach naszej uczelni. Chętnych, którzy ze względów epidemicznych skorzystają tylko z warsztatów online, zaprosimy do naszych laboratoriów tak szybko, jak to będzie możliwe.

Zachęcamy do zapisów na interesujące Was spotkania, a wszelkie informacje uzyskacie kontaktując się z nami: tel. 95 72 79 200, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 WYKŁADY 

"O szczepionkach przeciw koronawirusowi - językiem ludzkim" - 20 maja, godz. 11

Wykład poprowadzi prof. dr hab. Magdalena Fikus (CN Kopernik), profesor biologii molekularnej, wybitna popularyzatorka nauki, współtwórczyni, współorganizatorka i przez wiele lat przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie, członkini prezydium Rady Upowszechniania Nauki PAN.

„Czy Sztuczna Inteligencja nas uratuje czy zniszczy? Rozważania czasu pandemii” - 27 maja

Wykład poprowadzi dr Mirosław Sopek, założyciel spółki i wiceprezes Zarządu MakoLab SA, w której nadzoruje również prace zespołu Badań i Rozwoju zajmującego się m.in. Sztuczną Inteligencją . Swoje doświadczenie zawodowe budował także poza granicami Polski w HyperCube w Waterloo w Kanadzie, a następnie w HyperCube USA w Gainseville. Był także prezydentem firmy Chemical Semantics (USA). Zarządza również amerykańskim oddziałem MakoLab. W roku 2020 wraz z partnerami z USA, Chin i Polski uruchomił startup: Quantum Blockchains, Inc. Od stycznia 2021 jest przewodniczącym Rady Uczelni Politechniki Łódzkiej.

„Adama Wajraka opowieść o wilkach”

Adam Wajrak, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Pisze głównie o zwierzętach, które są jego pasją od dzieciństwa, o ochronie przyrody oraz leśnictwie. Również pisarz, przyrodnik, miłośnik Puszczy Białowieskiej. Od blisko 20 lat na mieszka w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej, o której ochronę zabiega. W 2005 został uznany przez magazyn Time Bohaterem Europy. Za działania na rzecz ocalenia unikalnej Doliny Rospudy otrzymał nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, a przez brukselski dziennik Europen Voice został uznany za jedną z 50 osób, które wywarły największy wpływ na Europę w 2007 roku.

  WARSZTATY  

Uwaga! Obecnie ze względów epidemicznych niektóre warsztaty skierowane są tylko do studentów, którzy mają zajęcia na uczelni w kontakcie bezpośrednim. Chętnych z Państwa szkół, którzy ze względów na wprowadzone obostrzenia epidemiczne skorzystają tylko z warsztatów online, zaprosimy do naszych laboratoriów tak szybko, jak to będzie możliwe.

1. Chemia w mikroświecie

Uczestnicy warsztatów online zobaczą doświadczenia przybliżające świat bakterii - wszędobylską i najliczniejszą grupę organizmów żywych na Ziemi. Z pomocą zarówno zupełnie prostych i jak i bardziej zaawansowanych procedur będą mogli zobaczyć je oraz poznać ich tajniki.

W przypadku możliwości zorganizowania warsztatu w kontakcie bezpośrednim uczestnicy samodzielnie wykonają doświadczenia przybliżające świat bakterii - wszędobylską i najliczniejszą grupę organizmów żywych na Ziemi. Za pomocą zarówno tych prostych i jak i bardziej zaawansowanych procedur będą mogli zobaczyć je na własne oczy oraz poznać tajniki ich metabolizmu i efekty jego działania.

Prowadzący: dr Agata Stapf-Skiba i dr Wojciech Gruszka

2. Jednokomórkowe życie

Podczas warsztatów online uczestnicy zobaczą wykonanie preparatu mikroskopowego umożliwiającego podejrzenie mikroskopijnych mieszkańców jakimi są pierwotniaki. Używając prostych sztuczek będą mogli zobaczyć ich budowę, zachowanie, zwyczaje oraz sposoby pobierania pokarmu. Zapoznają się również z gatunkami niebezpiecznymi dla człowieka.

W przypadku możliwości zorganizowania warsztatu w kontakcie bezpośrednim uczestnicy samodzielnie wykonają preparat i będą mieli możliwość podejrzenia mikroskopijnych mieszkańców jakimi są pierwotniaki. Używając prostych sztuczek poznać ich budowę, zachowanie, zwyczaje oraz sposoby pobierania pokarmu. Zapoznają się również z gatunkami niebezpiecznymi dla człowieka.

Prowadzący: dr Piotr Grochowski

3. Pokarm dla mózgu

Chociaż mózg stanowi tylko około 2% masy naszego ciała, to zużywa aż do 20% naszej energii! Jak przygotować pyszny koktajl i prozdrowotne ciasteczka, żeby świetnie karmiły nasz mózg i pobudzały go do wydajnej pracy? Jak niebezpieczne jest wysokie stężenie cukru we krwi? Dowiedzą się tego uczestnicy warsztatu podczas prezentacji online wykładowców z Zakładu Dietetyki.

W przypadku możliwości zorganizowania warsztatu w kontakcie bezpośrednim uczestnicy będą mieli możliwość przygotowania zdrowych pokarmów zawierających składniki przyczyniające się do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Dodatkowo będą dokonywać pomiaru oraz oceny stężenia glukozy po spożyciu posiłku, pomiaru stanu wysycenia organizmu witaminą C (jako parametru stanu odżywienia uczestników) przy pomocy testu najęzykowego.

Prowadzący: dr Kinga Mruczyk, mgr Angelika Cisek-Woźniak

4. Wodociąg mózgu

Jakie podłoże może mieć ból głowy i jak sobie z nim poradzić? O wpływie i znaczeniu systemu komorowego mózgu oraz krążenia płynu mózgowo rdzeniowego w leczeniu bólów głowy o podłożu napięciowym i metabolicznym opowie fizjoterapeuta mgr Artur Hołodniuk.

Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim.

5. Jaki kolor ma temperatura?

Podczas warsztatu omówione zostaną sposoby przenoszenia ciepła oraz terapeutyczne zastosowanie ciepła w fizjoterapii. Przed okiem kamery termowizyjnej nic nie da się ukryć.
Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim.

Prowadzący: dr Anita Kulik, mgr inż. Jarosław Arlet

7. (Wś)Ciekły Azot

W miejscu spotkania ekstremalnego zimna z naszą codziennością zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. Co stanie się z ręką zanurzoną w cieczy o temp. -196oC? Czym zakończy się spotkanie ekstremalnego ciepła (+100oC) z ekstremalnym zimnem (-196oC)? Czy w tak niskiej temperaturze można gotować? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli dotknąć wrzącego zimna, schrupać sok, zjeść własnoręcznie przygotowane lody i na koniec zniknąć w efektownej mgle.
Na warsztat zorganizowany na dziedzińcu uczelni zaprosimy naszych najmłodszych uczestników festiwalu z okazji Dnia Dziecka.

Prowadzący: dr Joanna Ostapiuk-Karolczuk, dr Anna Kasperska

8. Czy cisza może nam zaszkodzić?

Na warsztatach spróbujemy opowiedzieć na czym polega mechanizm słyszenia. Jak nasz mózg słyszy dźwięki i na czym polega potęga muzyki. Czy muzyka z zachwycającego zjawiska może stać się przekleństwem, jak to zdarza się chorym, którzy na określony rodzaj muzyki reagują atakami epilepsji. Czy może być nadzieją dla pacjentów dotkniętych demencją, organizować życie chorym na schizofrenię i osobom z zespołem Williamsa. Wyjaśnimy czy rzeczywiście życie w ciszy może nam zaszkodzić.

Prowadzący: dr hab. Barbara Mierzejewska-Krzyżowska, dr hab. Leszek Zguczyński, mgr Katarzyna Rosicka

9. Budowanie i odżywianie mięśni głębokich - tajna broń w sporcie?

Chcesz osiągnąć sukces w sporcie? Jak bardzo tego chcesz? Podczas zajęć dowiesz się co jeść i jak ćwiczyć, by mięśnie tzw. core były sprzymierzeńcem młodego sportowca.

Prowadzący: dr Mariola Radzińska

10. Na wysokiej stopie

Czy chodzenie na wysokich obcasach jest szkodliwe? Weź ze sobą szpilki i obcasy "do latania".

Prowadzący: dr n. med. Ewa Latour

11. Zobacz kotku, co masz w środku

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z budową anatomiczną człowieka. Praca na fantomie anatomicznym (w postaci odwzorowanych części ciała) ułatwi zrozumienie jak złożona jest budowa ludzkiego ciała.
Na warsztat zapraszamy naszych najmłodszych uczestników festiwalu z okazji Dnia Dziecka.

Prowadzący: dr Justyna Forjasz, mgr Katarzyna Rosicka

12. Masa czy rzeźba?

Czy duża masa ciała zawsze oznacza otyłość? Uczestnicy warsztatów zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi gęstości i ciężaru właściwego ciała, oceny stanu odżywienia na podstawie pomiarów antropometrycznych oraz oceny składu ciała.
Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim.

Prowadzący: dr Justyna Forjasz

13. Niezwykłe wrażenia w sali doświadczania świata

Jak ukoić stres i poprawić koncentrację? Uczestnicy warsztatu doświadczą stymulacji zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, węchu, równowagi w specjalnie przygotowanej Sali. Zapoznają się z metodą Snoozlen - sali doświadczeń świata, opartej na stymulacji różnorodnych zmysłów, co wpływa na rozwój połączeń nerwowych w mózgu i wykorzystywane jest w pracy z osobami z deficytami uwagi lub doświadczającymi przewlekłego stresu, a także z seniorami.
Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim oraz najmłodszych uczestników festiwalu z okazji Dnia Dziecka.

Prowadzący: dr Dorota Pilecka

14. Szlachetne mięśnie, nikt się nie dowie, jak smakujecie aż się zepsujecie

Chcesz zobaczyć, jak mięśnie słuchają się układu nerwowego ? Chcesz zobaczyć do czego są zdolne? Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane sposoby oceny pracy mięśni i ich współpraca z układem nerwowym.

Prowadzący: dr Wioletta Brzenczek-Owczarzak i dr Alicja Naczk

15. Wykorzystaj siłę bezwładności do ćwiczeń

Uczestnicy warsztatu będą mieli możliwość zapoznania się z innowacyjnym urządzeniem treningowo-pomiarowym Cyklotren, skonstruowanym przez pracowników Wydziału oraz z Inercyjnym Systemem Treningowo-Pomiarowym (ITMS) wykorzystywanym do treningu inercyjnego. Zostaną omówione wyniki badań dotyczące wpływu treningu inercyjnego na właściwości szybkościowo-siłowe wybranych grup mięśniowych oraz poziom siły, mocy i zdolności funkcjonalnych. Chętni uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na prezentowanym urządzeniu.
Na warsztat zapraszamy studentów, którzy mają zajęcia w kontakcie bezpośrednim.

Warsztaty poprowadzą: dr hab. Zdzisław Adach, prof. AWF i mgr inż. Jarosław Arlet

16. Sprawdź na co Cię stać?

Dzięki udziałowi w warsztacie poznasz nowoczesne metody oceny sprawności fizycznej i stanu wytrenowania. Uczestnicy będą mogli zobaczyć sposoby oceny czasu reakcji połączonego z orientacja czasoprzestrzenną, koordynacji ruchowej i zachowania równowagi oraz mocy w wybranym ruchu.

W przypadku możliwości zorganizowania warsztatu w kontakcie bezpośrednim uczestnicy będą mogli sprawdzić czas reakcji połączony z orientacją czasowo-przestrzenną, dokonać pomiaru koordynacji ruchowej, ocenić zdolność zachowania równowagi oraz sprawdzić moc maksymalną wybranych grup mięśniowych.

Warsztaty poprowadzą: dr hab. Piotr Żurek , dr Łukasz Lamcha i mgr Konrad Wierzbiński